Елтън Джон сподели, че му е било трудно да гледа новия си мюзикъл, защото е загубил зрението си след прекарана очна инфекция, предадоха световните информационни агенции.
В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.
Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.
Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.
Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но
Спектакълът „Критична маса” гостува за първи път във Варна. Той ще бъде представен в алтернативното младежко пространство „Хале 3“ тази вечер, съобщават организаторите.
Това е режисьорски дебют на хореографката Силвия Чернева. След премиерата си през май 2023 г., спектакълът се превръща в част от репертоара на РЦСИ „Топлоцентрала”. Селектиран е за Фестивалa за свободен театър (АСТ) и „Антистатик” и е номиниран за награда „Импулс” в категориите за оригинална хореография и продукция на годината.
В представлението изпълнителите висят във въздуха. В това положение те трябва едновременно да държат масата си да не падне и да вечерят от нея. През темата за летенето, висенето, освобождаването от гравитация, авторката разглежда връзките между свобода и риск, лично и общо, малките конфликти на ежедневието с
Първите украиноезични аудиогидове в Белгия бяха официално пуснати днес по време на церемония в Кралските музеи на изящните изкуства на Белгия в Брюксел.
Инициативата е част от проект, ръководен от първата дама на Украйна Олена Зеленска, който вече доведе до пускането на 80 аудиогида на украински в 44 страни по света, предаде белгийската новинарска агенция Белга.
„Време е да направим изложбите в Кралските музеи на изящните изкуства по-достъпни за украинските посетители благодарение на тези аудиогидове“, заяви Олена Зеленска.
От 2020 г. съпругата на украинския президент Володимир Зеленски води проект за създаване на аудиогидове на украински език в най-големите музеи на света. Сред другите участващи музеи са Лувърът във Франция, Уестминстърското абатство във Великобритания, Колизеумът и галерия „Боргезе“ в Италия и замъкът „Албертина&
Филмът Nutcrackers с участието на комика Бен Стилър откри кинофестивала в Торонто, предаде Ройтерс.
Актьорът каза, че е развълнуван от факта, че последната му продукция е избрана да постави началото на тазгодишното издание на форума, който ще продължи до 15 септември. Това беше и световната премиера на Nutcrackers.
"Направихме този филм самостоятелно... Бях много развълнуван, че от Торонто го забелязаха и поискаха да открият фестивала с него", каза Стилър, докато минаваше по червения килим заедно с режисьора Дейвид Гордън Грийн и други членове на актьорския състав.
Nutcrackers разказва история на преуспяващ чикагски предприемач в сферата на недвижимите имоти, който е принуден да се грижи за осиротелите си племенници в малко градче в Охайо, след като сестра му и съпругът претърпяват тежък инцидент.
За разлика от традиционните филмови премиери, лентата де
Дни на културно – историческото наследство в Батак ’ 2024 се подготвят в местния музей, съобщиха от културната институция.
В рамките на три дни, между 29 октомври и 1 ноември, ще бъдат представени различни изложби.
В първия ден във фоайето на Исторически музей - Батак ще гостува Национален музей на образованието в Габрово с изложба „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си”.
На същата дата ще бъдат представени презентации на теми "Батак 60 години град", "Александър Попов – успешният кмет", "Борис Шаров – живот в дати" и "180 години с „Български буквар” на Георги Бусилин". В музейна галерия „ Борис Шаров“ пък гостува изложба „Корейско изкуство”, добавят още от музея.
На 31 октомври отново във фоайето на музея ще се проведе инициативата "Рисуване и усмивки
Певецът и автор на песни присъства на премиерата на мюзикъла „Дяволът носи „Прада“ в Лондон в неделя.
„Не успях да дойда на много от предварителни представления, защото, както знаете, загубих зрението си“, каза той пред публиката.
Джон допълни, че макар да не е могъл да гледа спектакъла, се е наслаждавал на музиката, която е звучала добре.
През септември певецът разкри, че се е борил с тежка очна инфекция, с която се е заразил през юли. През ноември той каза пред американския телевизионен канал Ей Би Си, че страда от частична слепота на дясното око, както и че състоянието на лявото му око "не е по-добро". Джон добави, че здравословните проблеми му пречат да работи по нови музикални проекти.
Елтън Джон пише музиката за „Дяволът носи „Прада“ - мюзикъл по филма от 2006 г. за млада журналистка, която трябва да се справи с блясъка и еготата в лъскаво модно списание. В постановката Ванеса Уилямс е в ролята на страховитата редакторка Миранда Пристли, изиграна от Мерил Стрийп във филма.
Куклите са нещо много истинско. Голям човек да си играе с кукли е хубаво, защото продължава да бъде дете и да се забавлява. Те помагат да се чувстваш вечно млад, весел и щастлив, каза Неделчо Неделчев, актьор, мениджър и основател на театър „Карлсон“.
Заедно с Милена Мавродинова днес той гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението се игра два пъти на сцената на Общинския културен център.
Децата, техните учители и родители пяха и се забавляваха с актьорите. Накрая се качиха на сцената да пипнат куклите и да се снимат с актьорите.
„Детската публика в Разград е страхотна, много благодатна и е удоволствие да играеш пред тях“, заяви актьорът, който е родом от Разград.
По думите му най-голямата награда за него и за екипа му са възторжените детски очи в края на представлението.
В областната администрация в Смолян ще бъде открита изложба живопис „Родопа – люлка на таланти“ на 11 млади художници, възпитаници на Професионалната гимназия за приложни изкуства, съобщи Рада Кузманова – пресаташе на администрацията.
Тя посочи, че през юли изложбата е била в Мраморното фоайе на Народното събрание.
По покана на областната администрация творбите ще бъдат подредени в Атриума, за да може и жителите на областта да видят творбите на младите художници.
Изложбата представя 28 живописни творби на възпитаници на гимназията. Сред тях са Стефания Дуева, Веселина Алексиева. Миранда Мусабашова, Евгения Игорова, Иван Сабрутев, Гергана Коровска, Антон Георгиев, Витан Йорданов. Анастасия Иванова, Никол Коджаманова и Николина Дамянова.
Професионалната гимназия за приложни изкуства в Смолян е създадена през 1976 година като Средно
Изложбата "На животните с любов" гостува на Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха оттам.
Творбите са дело на ученици на художничката Александра Кисовска, които посещават школа по изобразително изкуство към Младежки дом - Пазарджик.
Както информирахме, изложбата беше открита за пръв път месец септември в галерия "Георги Машев". Тогава десетки жители на града се запознаха с творбите на малките художници.
Това беше първата инициатива, с която започна творческата година за Младежки дом - Пазарджик.
Обща изложба на Радосвета Желязкова и Ангел Веселинов ще бъде представена в галерия „Контраст“. Експозицията ще бъде открита на 10 октомври като част от серията изложби „Нови имена в изкуството“.
Инициативата е на галерия „Контраст“ и онлайн галерията „КупиИзкуство.БГ“. „Целта им е да представят автори, които живеят и работят в България, имат сериозно онлайн присъствие и продажби в чужбина, но творчеството им не е широко познато на българската публика. Общото между авторите е, че рисуват реалистично маслена живопис – нещо все по-рядко срещано в България“, разказват от екипа.
Радосвета Желязкова живее и работи в София. Завършила е „Живопис и рисуване“ в Художествена академия „Риачи“ във Флоренция и специалност „Живопис“ в Националната художествена академия
Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев (1956-2014), съобщават от музея-галерия „Анел“, домакин на събитието от 11 септември.
До края на месеца ще бъдат показани живопис, рисунки, графики и скулптури, които разкриват дълбоката духовна и художествена визия на Цанев.
„Преди десет години Явор Цанев прекрачи отвъд границата на битието и навлезе във вечността – източник на неговото вдъхновение и творчески търсения. Неговото изкуство е пропито с вечни теми, които сливат времето и пространството, оставяйки само духовния път, по който човечеството преминава. Цанев, като съвременен сфинкс, задаваше загадки чрез своето изкуство, изследвайки вечните въпроси на човешката природа, митологията, религията и философията“, казва кураторът
На галавечерята в неделя, набираща средства за фондацията за борба със СПИН на Елтън Джон, присъстваха знаменитости и представители на модната индустрия, сред които дизайнерката Донатела Версаче и главната редакторка на „Вог“ Ана Уинтур, за която се говори, че е вдъхновила героинята на Пристли.
Уинтур определи мюзикъла като „забавен“, отбелязва Асошиейтед прес.